Egyházközségi zarándoklat lesz októberben Máriapócsra!

2024.07.14

A máriapócsi zarándoklat 2024. október 26-27. között valósul meg. 

A hozzájárulás tartalmazza az útiköltséget, a szállás díját, szombat esti vacsora, illetve a vasárnap reggeli ésebéd költségét. A zarándoklat ökumenikus, minden zarándok testvérünk jelentkezését örömmel fogadjuk 45 fő erejéig.

Szervező: Pécsi Görögkatolikus Parókia
Hozzájárulás: 25 000 Ft / fő
Létszám: maximum 45 fő
E-mail: pecsigorogkatolikus@gmail.com

A kegyhelyről

Több mint 300 évvel ezelőtt 1696. november 4-én csodálatos esemény helyszíne volt a nyírségi Pócs község: az ikonosztázion Istenszülő ikonján Mária szeméből könnyek eredtek. A császári rendeletre Bécsbe vitt kegykép helye nem maradt üresen. A másolat szintén könnyezett. A csoda 1715-től egyre csak vonzotta a zarándokokat. Így lett attól kezdve Pócs községből Máriapócs, a magyarországi görögkatolikusok lelki életének szíve, a magyarok és szomszéd népeinek kedvelt zarándokhelye.
Mária mint égi Édesanyánk most is várja testi-lelki gyógyulásra, megnyugvásra szomjazó gyermekeit. Kegyhelyén szolgáló egyházi és világi munkatársak azon fáradozunk, hogy ide érkező zarándok testvéreink, vagy éppen elmélyülni, felüdülni vágyó vendégeink feltöltődve induljanak haza visszavágyva, szívükben az ének szavával: "Mária gyermekei, ide jöjjetek!"

Dr. Mosolygó Péter
kegyhelyigazgató

A 17. századi kis fatemplom helyén az újabb kőtemplom építését Hodermárszki János József munkácsi püspök határozta el. Építése 1731-ben kezdődhetett meg Liczky Nikodémusz kassai építőmester részvételével. A kegytemplom mellett bazilita kolostor is épült. A templom falait és boltozatait borító díszítőfestést a kassai származású Veres István készítette a 18. század derekán, de a fal- és mennyezetképeket a 19. században és a 20. században is többször átfestették. A mennyezetképen Szent István király Szűz Mária kegyelmébe ajánlja az országot Szent István vértanú és a magyar szentek körében. A illúziókeltő látszatarchitektúra-festés olasz mesterének, Andreas Pozzónak hatásáról tanúskodó néhány, a barokk kori eredetit követő részlet jelentős festőnek mutatja a pócsi mestert.

A templom berendezésének ékessége a 13 méter széles és 6 méter magas, dúsan faragott ikonosztáz. Elkészítésére a görög származású Konsztantinosz fafaragómester kapott megbízást 1748-ban. A monumentális képfal nyolc hónapig készült. Az 1756-ban festett ikonok ismeretlen, kassai mester alkotásai voltak. További képeket 1785-ben rendeltek Spalinszky Mihály bazilita festőnél. Nem sokkal később az összes ikont újakra cserélték. Az oromzati kereszt tövében gazdag és változatos faragványok között sárkányok láthatók. A balkáni típusba tartozó ikonosztáz feltehetően azonos műhely, vagy legalább azonos mesterkör műve a balázsfalvi és a nagyváradi (jelenleg a kőrösrévi templomban található) görög katolikus székesegyházak ikonosztázaival. A képállvány mögött, a szentélyben 18. századi oltár áll. A kegyképet eredetileg a királykapu fölött helyezték el, csak később helyezték az északi mellékkápolnába, hogy külön is megközelíthető legyen. A kegykápolna a templom tömegében is egyedi hangsúlyt kapott. A Pócsi Mária csodatévő erejéről az itt elhelyezett fogadalmi ajándékok sokasága tanúskodik.

XII. Pius pápa a máriapócsi kegytemplomot 1948-ban "basilica minor" rangra emelte. Új bronzkapuja II. János Pál pápa 1991-es látogatásának emlékére készült. 2005-ben Máriapócsot Magyarország Nemzeti Szentélyévé nyilvánították. 2010-ben fejeződött be a templom külső helyreállítása.

Forrás: oroksegtura.hu

Program


Indulás: szombaton 8.00
Érkezés Máriapócsra (rendszeres mosdószünetekkel) 14 óra órakor.

Máriapócsi program:
14 órától szállás elfoglalása
15 óra Kegytemplom és fatemplom megtekintése,
17 órakor Szent Liturgia, majd vecsernye
19 óra vacsora

Vasárnap:
7 óra Utrenye
10 óra szent Liturgia
13 óra ebéd, majd elköszönés a Szűzanyától
14 óra indulás Pécsre, várható érkezés: 20 óra.